کرونای امیکرون چه تاثیری روی کودکان دارد؟

دوز بوستر یا همان دوز تقویتی در افراد بالای 50 سال، خطرعفونت را نسبت به دو دوز قبلی به نصف کاهش داد. در میان افراد 65 تا 74 ساله، شیوع عفونت بیش از 40 درصد و برای افراد 75 ساله، تا دو سوم این خطر کاهش یافته است.

اسپایکوژن در چه مراکز واکسیناسیونی موجود است؟

واکسن اسپایکوژن، واکسنی موثر به‌ عنوان دز بوستر

در آخرین مطالعه واکسن اسپایکوژن که برای بررسی تاثیر آن به عنوان دز بوستر انجام شد، این واکسن باموفقیت ایمنی افراد را تا چندین برابر (بین 11 تا 25 برابر) تقویت کرد …

چرا علائم کرونا در بعضی افراد دیرتر از بین می‌رود؟

بر اساس مطالعه‌ای جدید، با گذشت دو سال از همه‌گیری، محققان هنوز از اثرات طولانی‌مدت کووید که بین 31 تا 69 درصد از بیماران مبتلا به کووید را برای ماه‌ها پس از بهبودی تحت …

مدت زمان قرنطینه امیکرون

همچنان با ثبت بیشترین موارد ابتلا به کرونا و رکوردشکنی پی‌درپی در اروپا و آمریکا، اومیکرون به گسترش و شیوع خود ادامه می‌دهد، اما خوشبختانه تا اینجا آمارها و اطلاعات نشان می‌دهد …

امیکرون، جانشین دلتا

بر اساس تحلیلی جدید، موارد کرونا در انگلیس در نیمه اول دسامبر و همزمان با شروع گسترش کرونا امیکرون، افزایش شدیدی یافت.

با این حال، به گزارش پایگاه Medscape دانشمندان در کالج امپریال لندن گزارش دادند که کاهش زیادی در موارد عفونت کودکان دبیرستانی و سنین بالاتر بین 23 نوامبر تا 14 دسامبر مشاهده شد که عمدتاً به دلیل تأثیر واکسیناسیون بود.

آخرین نتایج در دور شانزدهم مطالعه موسوم به (REACT-1) که در مرحله پیش از چاپ است، نشان می‌دهد که میانگین ​​حدود 1 نفر در هر 70 نفر در طول مطالعه آلوده شده‌اند.

بررسی‌های تیم تحقیقاتی نشان داد که امیکرون به سرعت در حال افزایش است و جایگزین دلتا می‌شود. پروفسور پل الیوت، مدیر برنامه REACT، و رهبر این تیم، گفت: از اول دسامبر، نسبت نمونه‌هایی که توالی‌یابی کردیم و امیکرون هستند، به سرعت در حال افزایش است. این هم جایگزینی دلتا با امیکرون را منعکس می‌کند، هم نشان‌دهنده سرعت بالای افزایش امیکرون است.

تخمین زده می‌شود که امیکرون حدود 8 تا 9 روز زمان دارد تا از نسبت 10٪ به نسبت 90٪ موارد برسد، که تقریباً سه تا چهار برابر سریعتر از مدت زمانی است که نوع دلتا جایگزین ویروس نوع آلفا در اوایل سال شد. همچنین، رشد روزانه 66 درصدی احتمال یا نسبت عفونت امیکرون در مقابل عفونت دلتا تخمین زده شده است.

عدد R میزان توانایی یک فرد مبتلا به عفونت را برای آلوده کردن فرد دیگر نشان می‌دهد. «در انگلستان برای مدت زمان این مطالعه، این عدد 1.13 برآورد شد که البته بعداً به 1.27 افزایش یافت». این احتمال وجود دارد که این تخمین پس از این تحقیق افزایش یافته باشد و در بعضی مناطق هم بیشتر باشد.

امیکرون، جانشین دلتا

تاثیر دوز بوستر علیه امیکرون

این تحقیق نشان داد که خطر ابتلا به عفونت در افرادی که دوز سوم یا دز بوستر را دریافت کرده بودند، نسبت به افرادی که فقط دو دوز دریافت کرده بودند، بسیار کمتر بود.

دوز بوستر یا همان دوز تقویتی در افراد بالای 50 سال، خطرعفونت را نسبت به دو دوز قبلی به نصف کاهش داد. در میان افراد 65 تا 74 ساله، شیوع عفونت بیش از 40 درصد و برای افراد 75 ساله، تا دو سوم این خطر کاهش یافته است.

در مورد این مطالعه، کوین مک‌کانوی، استاد بازنشسته آمار کاربردی در Open University، گفت: «نباید فراموش کنیم که امیکرون در طول این دور REACT-1 غالب نشده بود و تصور می‌شود که اثربخشی دز بوستر واکسن برای امیکرون کمتر از دلتا باشد. اما تحقیقات دیگر نشان داده است که هنوز اثر محافظتی بسیار قوی از واکسیناسیون با دز بوستر علیه امیکرون وجود دارد.

بیشترین شیوع در کودکان بریتانیایی

از نظر سن، بیشترین شیوع در کودکان دبستانی 5 تا 11 ساله واکسینه نشده با 4.74 درصد مشاهده شد، این مشابه با دور قبلی مطالعه است که بین 19 اکتبر و 5 نوامبر انجام شد.

در مقابل، شیوع در کودکان 12 تا 17 ساله بیش از دو برابر کاهش یافت. پژوهشگران خاطرنشان می کنند که بیش از 76 درصد از کودکان در این رده سنی حداقل یک دوز واکسن کووید را تا 14 دسامبر دریافت کرده‎‌اند.

اثربخشی واکسن علیه عفونت در افراد 12 تا 17 ساله برای کسانی که یک یا دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، حدود 58 درصد برآورد شد.

مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن | spikogen

مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن

در بخش “مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن” موقعیت مکانی مراکز تزریق، به همراه شماره تماس آن‌ها درج شده است. برای آگاهی از موقعیت‌های مکانی هر مرکز، کافیست روی نام آن‌ها کلیک فرمایید. لطفا پیش از مراجعه حضوری با مرکز واکسیناسیون مورد نظر خود تماس حاصل فرمایید.

افزایش بستری کودکان در آمریکا؟

به گزارش Healthline در هفته‌های اخیر با گسترش نوع امیکرون، تعداد بی‌سابقه‌ای از کودکان به دلیل کووید-19 در بیمارستان بستری شده‌اند. موارد کووید-19 در کودکان اخیراً 64 درصد افزایش یافته است. اما، با نگاهی دقیق‎تر به داده و آمار، متوجه می‌شویم که بسیاری از این کودکان به دلیل کووید-19 در بیمارستان نیستند. بسیاری از کودکان بستری در بیمارستان به دلیل سایر بیماری‌ها – از جمله شکستگی استخوان‌ و شرایطی مانند آپاندیسیت در حال درمان شدن هستند و تصادفاً در آزمایش‌های معمول کووید-19 مثبت می‌شوند.

دکتر آنتونی فاوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، هفته گذشته اعلام کرد که این احتمالاً باعث شده است تا بیمارستان‌ها تعداد بستری‌های کودکان برای کرونا را بیش از حد واقعی بشمارند.

با این حال، موارد ابتلا به ویروس کرونا در بین کودکان در حال افزایش است. در حالی که بیماری شدید ناشی از کووید-19 در کودکان حتی با امیکرون نادر است. اما باید توجه کرد که افزایش سریع و قابل توجه موارد، نکته هشدارآمیز برای پزشکان اطفال است، زیرا موارد ابتلای بیشتر، به ناچار منجر به بستری بیشتر در بیمارستان‌ها می‌شود.

بعضی از عواملی که ممکن است باعث افزایش شناسایی بیشتر مبتلایان امیکرون شود، عبارتند از: افزایش قابلیت انتقال نوع امیکرون و بیشتر در دسترس بودن آزمایش کووید از جمله تست خانگی.

 

شدت و علائم کرونا در کودکان آمریکا

دکتر جان مک گوایر، رئیس بخش مراقبت های ویژه اطفال در بیمارستان کودکان سیاتل، می‌گوید که بیمارستان او شاهد افزایش شدید بیماران در واحد ایزوله ویژه کرونا بوده است. با این حال، موج فعلی شدیدتر از امواج قبلی نیست. مک‌گوایر گفت: «حجم بستری بیماران ما با تجربه پیک‌های قبلی همخوانی دارد و بیماران کووید هنوز هم بخش کوچکی از کل بیماران بستری را تشکیل می‌دهند.»

مک گوایر گفت که بسیاری از کودکانی که تست کرونا آن‌ها در بیمارستان مثبت بود، به دلیل این بیماری بستری نشدند، بلکه به دلیل سایر مشکلات سلامتی بستری شدند. آنها تصادفاً در طول غربالگری معمول مثبت شدند.

مک‌گوایر می‌گوید شدت بیماری کووید-۱۹در بیمارستان کودکان سیاتل کمتر از آن چیزی است که در نوع دلتا دیده می‌شود. تصور می شود که امیکرون باعث بیماری خفیف‌تری نسبت به انواع قبلی مانند دلتا می‌شود. در هر صورت، امیکرون مسری‌تر است و بنابراین افراد بیشتری را مبتلا می کند. اگرچه درصد کمتری از کودکان مبتلا به امیکرون ممکن است در نهایت در بیمارستان بستری شوند، حجم انبوه ابتلاها منجر به بستری کودکان بیشتری در بیمارستان شده است.

مهم‌ترین پیام امیکرون برای پدران و مادران

مهم‌ترین پیام امیکرون برای پدران و مادران

دکتر مگنا دیاس، پزشک اطفال در Yale medicine گفت، پیام کلی این است که بیشتر کودکان ممکن است به کووید-19 مبتلا شوند و به سرعت بهبود پیدا کنند. اکثر بچه‌ها بدون علامت باقی می‌مانند یا فقط علائم خفیف را بروز می‌دهند و افرادی که بستری می‌شوند پاسخ خوبی می‌دهند.

به گفته دکتر هوی، متخصص عفونی اطفال، به طور کلی، کودکان کوچک‌تر معمولاً وضعیت بهتری دارند. کودکان زیر 5 سال عوارض کمتری از کووید دارند و به اندازه کودکان بزرگتر یا نوجوانان در بیمارستان بستری نمی شوند. با این حال، درصد کمی از کودکان مبتلا به کووید-19 دچار مشکل تنفسی یا علائم کمبود آب بدن می‌شوند.

متخصصان به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که پروتکل‌های ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند تا به محدود کردن شیوع کرونا کمک کنند. متخصصان بیماری عفونی کودکان همچنین به والدین توصیه اکید می‌‌کنند که فرزندان واجد شرایط خود را واکسینه کنند.

مک گوایر می‌گوید: ما تعداد بسیار کمی از کودکان واکسینه را برای کووید-19 در بیمارستان بستری کرده‌ایم. به نظر می‌رسد واکسیناسیون در برابر بیماری شدید کرونا در همه گروه‌های سنی، از جمله کودکان، بسیار محافظت‌کننده است و برای گروه‌های سنی دارای شرایط بسیار توصیه می‌شود.

وضعیت ابتلای کرونا در کودکان در کانادا

کودکان و نوجوانان – و حتی نوزادان – اکنون در میان تعداد فزاینده کانادایی‌هایی هستند که به دلیل کووید-19 در بیمارستان بستری می‌شوند، زیرا عفونت‌های امیکرون در سراسر کشور به سطوح بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است.

به گفته دکتر فاطمه کاکار، متخصص بیماری های عفونی اطفال، از سنت مونترال، «بزرگترین تفاوت این است که امیکرون بسیار تنفسی‌تر است، یعنی بچه‌ها با علائمی شبیه به سرماخوردگی ظاهر می‌شوند، در حالی که قبلاً تب یا علائم گوارشی در امواج قبلی وجود داشت.»

دکتر Syra Madad، مدیر ارشد پاتوژن‌های خاص برای سیستم بهداشت شهر نیویورک، خاطرنشان کرد: گرایش امیکرون به این که راه‌های هوایی بزرگسالان و کودکان را هدف قرار می‌دهد، هم در دنیای واقعی و هم در مطالعات آزمایشگاهی مشهود است.

مشاهدات دیگر نشان داده که نوزادانی که با کووید-19 در بیمارستان بستری شده‌اند، از مادرانی واکسینه نشده بوده‌اند.

بنابر این گزارش، بیشتر از علائم تنفسی تحتانی، گرفتگی بینی، گلودرد – انواع علائم و نشانه‌های بیماری کلاسیک شبیه آنفولانزا دیده می‌شود

مشاهدات در دنیای واقعی مطابق با یافته‌های تحقیقات آزمایشگاهی اخیر است، از جمله یافته‌های اولیه دانشمندان آمریکایی و ژاپنی مبنی بر اینکه در جوندگان آلوده به نوع امیکرون، بیماری ریوی در مقایسه با انواع قبلی کاهش داشته است، همچنین تحقیق آزمایشگاهی در هنگ‌کنگ نشان داد که این شکل جدید ویروس در ریه کندتر تکثیر می‌شود. اما نسبت به سویه اصلی، تقریباً 70 برابر سریعتر در بافت مجاری هوایی انسان تکثیر می‌شود.

نقش واکسن کرونا بر بستری کودکان در کانادا

گزارش‌ها از کانادا حاکی از این است که به طور کلی، بیماران اطفال بستری شده با کووید-19 بیماری خفیف را تجربه می‌کنند و برای درمان علائمی مانند تب و کمبود مایعات بدن بستری شده‌اند.

بیمارستان کودکان شرق انتاریو در اتاوا درباره نوزادان متعددی که اخیراً به دلیل عفونت کووید-19 در چندین بیمارستان انتاریو بستری شده‌اند، گفت که نوزادان به ویژه با توجه به سیستم ایمنی نابالغ خود در معرض خطر هستند. این بیمارستان نکته قابل‌تاملی را مطرح می‌کند که هر شش نوزاد بستری از مادران واکسینه نشده بودند، بنابراین آنها فاقد محافظت آنتی‌بادی‌های مادری هستند که در سه‌ماهه سوم بارداری به نوزاد منتقل شده‌اند.

داده‌های اخیر انتاریو نشان می‌دهد که کودکان، از نوزادان تا بچه‌های چهار ساله، گروه سنی که هنوز واکسن تایید شده ندارند، بالاترین سطح بستری شدن در بیمارستان را در بین جوانان دارند

اثرگذاری واکسن‌های‌ کرونا بر امیکرون

بروز جهش‌های جدید در ویروس امیکرون نیز باعث کاهش پاسخ ایمنی با واکسن شده است. برای مثال در مطالعه‌ای کاهش قابل‌توجه در تاثیرگذاری واکسن در برابر امیکرون نسبت به دلتا مشاهده شده است. تاثیرگذاری آسترازنکا و فایزر در برابر اُمیکرون به ترتیب کمتر از حدود شش درصد و ۳۰ تا ۳۵ درصد بوده است. خوشبختانه دز تقویتی توانست تاثیرگذاری را تا بین ۷۰ تا ۷۵ درصد برساند. تحقیقات دیگر هم نشان دادند که تزریق دز بوستر می‌تواند سطح ایمنی را دوباره به خوبی تقویت کند و به میزان مناسب برگرداند.

تحقیقات خبرهای خوب دیگری هم برای ما دارند. نوع دیگری از ایمنی بدن به نام ایمنی سلولی همچنان پایدار است و تا زمان‌های طولانی‌تری میتواند با ویروس مقابله کند. شاید به همین علت باشد که با وجود جهش‌های جدید مانند امیکرون، افراد واکسینه هنوز هم در برابر بیماری پاسخ بهتری میدهند و دچار بیماری شدید یا بستری نمی‌شوند.

CDC، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا اعلام کرده است، واکسیناسیون ریسک بیماری شدید، بستری و مرگ ناشی از کووید-۱۹ را کم می‌کند. واکسیناسیون بهترین راه برای محافظت از افراد و کاهش اثرات کووید-۱۹ بر جامعه است.

شما می‌توانید از قسمت “مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن“، مکان‌های منتخب تزریق واکسن اسپایکوژن را مشاهده فرمایید.

 

دوز سوم واکسن کرونا و بیماران خاص

افراد در هر سنی با داشتن شرایطی که منجر به ضعف یا نقص در ایمنی شود، بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 هستند. بیماری شدید به این معنی است که فرد مبتلا به کرونا …

مقاومت واکسن‌ها در برابر کرونای امیکرون

خبر ظهور کرونای امیکرون و سرعت انتشار آن نگرانی بسیاری در سراسر جهان به وجود آورده است. با این حال، به دست آوردن اطلاعات دقیق از قدرت انتقال این نوع ویروس، شدت بیماری و …

میزان انتشار و شیوع کرونای امیکرون چقدر است؟

در آخرین مطالعه واکسن اسپایکوژن که برای بررسی تاثیر آن به عنوان دز بوستر انجام شد، این واکسن باموفقیت ایمنی افراد را تا چندین برابر (بین 11 تا 25 برابر) تقویت کرد …

مرکز تماس واکسن اسپایکوژن

اسپایکوژن در چه مراکزی موجود است؟

مراکز تزریق اسپایکوژن

واکسن استرالیایی-ایرانی اسپایکوژن

اسپایکوژن، واکسن استرالیایی-ایرانی کرونا، حاصل همکاری مشترک شرکت سیناژن و شرکت Vaxine استرالیا است.

سیناژن پیشگام در تولید محصولات بیوتکنولوژی پزشکی در منطقه و تنها مجموعه در ایران با استاندارد کیفی اتحادیه اروپا (EuGMP) است.

 

اسپایکوژن