دلتاکرون چیست؟ شناسایی نوع جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا

بر اساس گزارش اولیه، مقامات بهداشتی در آژانس امنیت سلامت بریتانیا در حال بررسی نوع جدیدی از ویروس کرونا هستند که ویژگی‌های سویه‌ی بسیار مسری اومیکرون را با نوع خطرناک‌تر دلتا ترکیب می‌کند.

 

اسپایکوژن در چه مراکز واکسیناسیونی موجود است؟

دلتاکرون چیست؟

بر اساس گزارش اولیه، مقامات بهداشتی در آژانس امنیت سلامت بریتانیا در حال بررسی نوع جدیدی از ویروس کرونا هستند که ویژگی‌های سویه‌ی بسیار مسری اومیکرون را با نوع خطرناک‌تر دلتا ترکیب می‌کند.

 

دلتاکرون، شناسایی نوع جدیدی از ویروس کرونا دربریتانیا

منشا دلتاکرون کجاست؟

در به‌روز رسانی منتشر شده از گزارش آژانس امنیت سلامت بریتانیا موردی به نام “Delta x Omicron Recombinant” دیده می‌شود که در لیست واریانت‌های (نوع جهش‌یافته) در حال نظارت و بررسی (monitoring) است.

به گفته این گزارش، این نوع در بریتانیا شناسایی شده است، هر چند بنابر گزارش‌ها مشخص نیست که منشاء آن از خارج بریتانیا بوده است یا نه. دانشمندان معتقدند که این بیماری در یک بیمار تکامل یافته است که به هر دو نوع اومیکرون و دلتا به طور همزمان آلوده شده است.

هنوز جزئیات خاصی در مورد این نوع ویروس منتشر نشده است و مشخص نیست که تاکنون چند مورد شناسایی شده است. این نوع نوترکیب، که به عنوان دلتاکرون نیز شناخته می‌شود، تاکنون به عنوان یک نوع نگران‌کننده از ویروس معرفی نشده است.

دلتاکرون چیست؟ شناسایی نوع جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا

نگاهی بر جهش جدید کرونا ویروس

یک نوترکیبی زمانی اتفاق می‌افتد که جهش‌هایی از سویه‌های مختلف از ویروس در یک نوع جدید گرد هم می‌آیند. ویروس‌ها با مکانیسم‌های مختلفی از جمله جهش نقطه‌ای و نوترکیبی دچار تغییرات ژنتیکی می‌شوند.

نوترکیبی زمانی اتفاق می‌افتد که حداقل دو ژنوم ویروسی، سلول میزبان یکسان را همزمان آلوده کرده و قطعات ژنتیکی خود را با همدیگر مبادله کنند. نوترکیبی معمولاً در کروناویروس‌ها اتفاق می‌افتد، زیرا آنزیمی که ماده ژنتیکی آن‌ها را تکثیر می‌کند، مستعد جدا شدن از رشته RNA‌ای است که در حال کپی کردن آن است و سپس دوباره به جایی که متوقف شده، متصل می‌شود.

اگر سلول میزبان ویروس، دارای دو نوع کروناویروس متفاوت باشد، آنزیم می‌تواند بارها و بارها از یکی به دیگری بپرد و عناصر مختلف هر ژنوم را برای ایجاد یک ویروس ترکیبی ترکیب کند.

مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن | spikogen

مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن

در بخش “مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن” موقعیت مکانی مراکز تزریق، به همراه شماره تماس آن‌ها درج شده است. برای آگاهی از موقعیت‌های مکانی هر مرکز، کافیست روی نام آن‌ها کلیک فرمایید. لطفا پیش از مراجعه حضوری با مرکز واکسیناسیون مورد نظر خود تماس حاصل فرمایید.

سرنوشت دلتاکرون

اولین بار نگرانی درباره نوع دلتاکرون در ژانویه سال جاری زمانی به وجود آمد که یک استاد دانشگاه در قبرس شواهدی از یک نوع دلتا با ویژگی‌های شبیه به اومیکرون گزارش داد. این کشف بعداً به عنوان یک اشتباه رد شد و نوع بریتانیایی ارتباطی با مورد قبرس ندارد. هنوز به تحقیقات بیشتری برای شناخت دلتاکرون و میزان خطر یا سرایت آن نیاز است.

نوع اومیکرون برای اولین بار در نوامبر 2021 شناسایی شد و به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و تنها در عرض چند هفته در اکثر کشورها جانشین نوع دلتا شد. از آن زمان نشان داده شده است که اومیکرون در مقایسه با نوع دلتا باعث بیماری به طور کلی خفیف‌تری می‌شود.

با این حال، امکان بیماری شدید یا بستری با امیکرون نیز وجود دارد و نسبت به انواع قبلی مانند دلتا ایمنی و محافظت دو دز واکسن در برابر آن کمتر است که این موضوع باعث افزایش ضرورت تزریق دز سوم واکسن شده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره اومیکرون میتوانید این « آنچه از کرونای امیکرون می‌دانیم | امیکرون چقدر نگران کننده است؟ » را بخوانید.

واکسن اسپایکوژن، واکسنی موثر به‌ عنوان دز بوستر

در آخرین مطالعه واکسن اسپایکوژن که برای بررسی تاثیر آن به عنوان دز بوستر انجام شد، این واکسن باموفقیت ایمنی افراد را تا چندین برابر (بین 11 تا 25 برابر) تقویت کرد …

چرا علائم کرونا در بعضی افراد دیرتر از بین می‌رود؟

بر اساس مطالعه‌ای جدید، با گذشت دو سال از همه‌گیری، محققان هنوز از اثرات طولانی‌مدت کووید که بین 31 تا 69 درصد از بیماران مبتلا به کووید را برای ماه‌ها پس از بهبودی تحت …

مدت زمان قرنطینه امیکرون

همچنان با ثبت بیشترین موارد ابتلا به کرونا و رکوردشکنی پی‌درپی در اروپا و آمریکا، اومیکرون به گسترش و شیوع خود ادامه می‌دهد، اما خوشبختانه تا اینجا آمارها و اطلاعات نشان می‌دهد …

مرکز تماس واکسن اسپایکوژن

اسپایکوژن در چه مراکزی موجود است؟

مراکز تزریق اسپایکوژن

واکسن استرالیایی-ایرانی اسپایکوژن

اسپایکوژن، واکسن استرالیایی-ایرانی کرونا، حاصل همکاری مشترک شرکت سیناژن و شرکت Vaxine استرالیا است.

سیناژن پیشگام در تولید محصولات بیوتکنولوژی پزشکی در منطقه و تنها مجموعه در ایران با استاندارد کیفی اتحادیه اروپا (EuGMP) است.

 

اسپایکوژن